Porozumienie Państwo-Kościół 1950 – porozumienie zawarte 14 kwietnia 1950 roku pomiędzy przedstawicielami władz Rzeczypospolitej Polskiej i Kościoła katolickiego w Polsceregulujące funkcjonowanie Kościoła w Polsce Ludowej.
Porozumienie spotkało się z niechętnym przyjęciem przez papieża Piusa XII, który prowadził politykę antykomunistyczną.
Ambasador rządu RP na uchodźstwie przy Watykanie Kazimierz Papée w swoich raportach z kwietnia i maja 1950 roku sygnalizował krytykę Porozumienia z POSLKĄ LUDOWA >
W celu zapewnienia Narodowi, Polsce Ludowej i jej obywatelom najlepszych warunków rozwoju oraz możności wszechstronnej i spokojnej pracy — Rząd Rzeczypospolitej, który stoi na stanowisku poszanowania wolności religijnej oraz Episkopat Polski, mający na względzie dobro Kościoła i współczesną polską rację stanu — regulują swe stosunki w sposób następujący:
1. Episkopat wezwie duchowieństwo, aby w pracy duszpasterskiej zgodnie z nauką Kościoła nauczało wiernych poszanowania prawa i władzy państwowej.
2. Episkopat wezwie duchowieństwo, aby w swej działalności duszpasterskiej nawoływało wiernych do wzmożonej pracy nad odbudową kraju i nad podniesieniem dobrobytu Narodu.
3. Episkopat Polski stwierdza, że zarówno prawa ekonomiczne, historyczne, kulturalne, religijne, jak i sprawiedliwość dziejowa wymagają, aby Ziemie Odzyskane na zawsze należały do Polski. Wychodząc z założenia, że Ziemie Odzyskane stanowią nieodłączną część Rzeczypospolitej, Episkopat zwróci się z prośbą do Stolicy Apostolskiej, aby administracje kościelne, korzystające z prawa biskupstw rezydencjalnych, były zamienione na stałe ordynariaty biskupie.
4. Episkopat w granicach sobie dostępnych będzie się przeciwstawiał wrogiej Polsce działalności, a zwłaszcza antypolskim i rewizjonistycznym wystąpieniom części kleru niemieckiego.
5. Zasada, że Papież jest miarodajnym i najwyższym autorytetem Kościoła, odnosi się do spraw wiary, moralności oraz jurysdykcji kościelnej, w innych natomiast sprawach Episkopatu kieruje się polską racją stanu.
6. Wychodząc z założenia, że misja Kościoła może być realizowana w różnych ustrojach społeczno-gospodarczych, ustanowionych przez władzę świecką, Episkopat wyjaśni duchowieństwu, aby nie przeciwstawiało się rozbudowie spółdzielczości na wsi, ponieważ wszelka spółdzielczość w istocie swej jest oparta na etycznym założeniu natury ludzkiej, dążącej do dobrowolnej solidarności społecznej, mającej na celu dobro ogółu.
7. Kościół — zgodnie ze swymi zasadami — potępiając wszelkie wystąpienia antypaństwowe będzie przeciwstawiał się zwłaszcza nadużywaniu uczuć religijnych w celach antypaństwowych.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8. Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9. Episkopat, zgodnie z nauką Kościoła, będzie popierał wszelkie wysiłki zmierzające do utrwalenia pokoju i będzie się sprzeciwiał, w zakresie swych możliwości, wszelkim dążeniom do wywołania wojny.
10. Nauka religii w szkołach.
a) Rząd nie zamierza ograniczyć obecnego stanu nauczania religii w szkołach; programy nauczania religii będą opracowane przez władze szkolne wspólnie z przedstawicielami Episkopatu; szkoły będą zaopatrzone w odpowiednie podręczniki; nauczyciele religii świeccy i duchowni będą traktowani na równi z nauczycielami innych przedmiotów; wizytatorów nauczania religii władze szkolne będą powoływały w porozumieniu z Episkopatem.
b) Władze nie będą stawiały przeszkód uczniom w braniu udziału w praktykach religijnych poza szkołą.
Aneks. W niedzielę i święta oraz na początku i na końcu roku szkolnego będzie odprawiana dla uczniów Msza święta; zgłaszającym się uczniom do rekolekcji i Komunii św. władze szkolne zapewnią — w okresie wielkopostnym lub wielkanocnym — trzy dni wolne od zajęć szkolnych; władze szkolne ustalą godziny dla młodzieży szkolnej zgłaszającej się do bierzmowania w czasie wizytacji biskupiej; władze szkolne nie będą stawiały przeszkód w odmawianiu modlitwy" przed lekcjami i po lekcjach tym uczniom, którzy sobie tego życzą.
Mamy III RP KLER ŁAMIE WSZYSTKIE UMOWY _
Od sanacji przez PRL do III RP: Kamień węgielny pod panteon WYKLĘTYCH

Mordowali dzieci kobiety starców
Nacjonalistyczna manifestacja podczas pogrzebu "Łupaszki"
'Śmierć wrogom ojczyzny', 'Dziś U.B.cy nie muszą łamać kości. Mają media', 'Lepiej być martwym niż czerwonym'. To niektóre z haseł, które pojawiły się na pogrzebie pułkownika Zygmunta Szendzielarza 'Łupaszki'. W uroczystościach w niedzielę 24 kwietnia 2016 r. wziął udział prezydent Andrzej Duda i minister Antoni Macierewicz. - Dziękuję Żołnierzom Niezłomnym, ich rodzinom, harcerzom i kibicom - mówił prezydent Duda. - Dziś to właśnie na przykładzie Żołnierzy Niezłomnych, na ich bohaterstwie wychowujemy następne pokolenia, aby były takie jak oni - wierne ojczyźnie do końca - dodawał.
Państwo polskie oddaje część i chwałę tym, którzy nie złożyli broni po zakończeniu wojny, którzy swoją postawą przyczynili się do odbudowania państwa polskiego – powiedział w niedzielę podczas uroczystości pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza szef MON Antoni Macierewicz.
Pomnik poświęcił metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - Czego doświadczamy tu przy tym pomniku żołnierzy wyklętych po tylu latach? Leczymy, po prostu amnezję historyczną, która spowodowała zaczadzenie umysłów tylu ludzi, a nawet pokoleń już. A serca, na dodatek jeszcze, są jak z kamienia. I chciałoby się powiedzieć za prorokiem Ezechielem: 'zabierz to kamienne serce i daj nowe' dla tylu naszych obywateli tego państwa. A wszyscy powinni wiedzieć, że najwyższą wartością jest Bóg, honor i ojczyzna - powiedział do zgromadzonych hierarcha.
JAK SZANOWAĆ TAKI NARÓD
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz