czwartek, 11 sierpnia 2022

W czasach PRL-u powstało ponad 2 tys zakładów przemysłowych , w których pracowało 3 mln ludzi-

Polscy patrioci -Jan Krzysztof Bielecki – były premier j w Davos wydał opinię, że rak komunizmu zniszczył Polskę bardziej niż II wojna światowa. Gdyby komunizm sprowadzał się do krwawej 45-letniej okupacji, ten pogląd byłby uzasadniony


 Podstawa to ENERGETYKA 

Liczba zelektryfikowanych indywidualnych gospodarstw rolnych w poszczególnych latach
RokLiczba zelektryfikowanych gospodarstwProcent ogółu gospodarstw
1950 708 00020,0%
19561 407 00036,9%
19602 258 00058,3%
19663 073 00079,2%
19673 151 00081,1%

 Sprzedali naszą POLSKA ENERGETYKĘ TELEWIZJA MILCZY>>>>


SPRZEDANIE  ENERGETYKI TO SABOTAŻ ,.

W roku 1957 rozpalono pierwszy kocioł. Budowę Elektrowni Skawina o mocy elektrycznej 550 MW zakończono w 1961. Maksymalna moc cieplna elektrowni w 1998 wynosiła 618 MW. W latach 90. XX wieku nastąpiły kolejne modernizacje i wymiany kotłów oraz podnoszenie parametrów turbin. Decyzją prezesa URE z 1 grudnia 2004 poszerzono koncesję o wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
10 października 1996 nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego Elektrownia Skawina w Jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. 12 października 1999 roku Elektrownia Skawina S.A. przedłożyła wniosek prywatyzacyjny Ministrowi Skarbu Państwa i 12 czerwca 2002 została sfinalizowana umowa sprzedaży przez Ministerstwo Skarbu Państwa akcji Elektrowni Skawina S.A. na rzecz PSEG Poland Distribution B.V. 29 maja 2006 ČEZ a.s. podpisało finalną umowę nabycia od PSEG Global akcji PSEG Distribution BV głównego akcjonariusza Elektrowni Skawina S.A.
Pamiętam jak z rodzicami chodzili w czynie społecznym malować te wielkie kotły..
Największy czeski koncern energetyczny CEZ uroczyście zamknął w czwartek transakcję kupna większościowych pakietów akcji Elektrowni Skawina i Elektrociepłowni Elcho od amerykańskiego koncernu PSEG Global. Czesi zapłacili łącznie 383,3 mln euro.
Największy czeski koncern energetyczny CEZ uroczyście zamknął w czwartek transakcję kupna większościowych pakietów akcji Elektrowni Skawina i Elektrociepłowni Elcho od amerykańskiego koncernu PSEG Global. Czesi zapłacili łącznie 383,3 mln euro.
Prezes Grupy CEZ Martin Roman ocenił w czwartek, że zakup obu spółek jest korzystny dla jego firmy, ponieważ leżą one w szybko rozwijającym się rejonie Polski, o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną i cieplną. Ponadto obydwa zakłady znajdują się w promieniu 50-100 kilometrów od elektrowni CEZ w czeskich Detmarovicach, co daje dodatkowe oszczędności dzięki m.in. wspólnym zakupom węgla czy obniżeniu kosztów operacyjnych.
Dodał, że koncern zamierza uczestniczyć w dalszych prywatyzacjach sektora energetycznego i wydobywczego w naszym kraju. W sferze jego zainteresowania znajdują się elektrownie: Kozienice, Dolna Odra, a także Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Jako właściciela największej czeskiej kopalni węgla interesuje go też prywatyzacja Katowickiego Holdingu Węglowego. CAły materiał.
https://gazda110.blogspot.com/2018/08/energetyka-polacy-wybudowali-iii-rp.html
Skarb Państwa posiada 526 848 384 akcji TAURON Polska Energia S.A., co stanowi 30,06% w kapitale Spółki i głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,KGHM Polska Miedź S.A. posiada 182 110 566 akcji TAURON Polska Energia S.A., co stanowi 10,39% w kapitale Spółki i głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,Nationale-Nederlanden ...
Nationale-Nederlanden – grup ubezpieczeniowa z siedzibą w Holandii. Nationale-Nederlanden  CZYLI KTO ZARABIA KASĘ  TAK ROZDROBNIONO ZE NIE WIEMY KTO I ILE ZARABIA ..
HUTY 
PRL-u to budowa nowoczesnego hutnictwa w Polsce. To wtedy powstały dwa wielkie kombinaty - Huta "Katowice" w Dąbrowie Górniczej i Huta im. Sendzimira w Krakowie, a także huta w Częstochowie czy Warszawie.
 Polskich Hutach Stali S.A. kontrolowanej przez hinduskiego biznesmena Lakshmi Mittala Spółce LNM Holdings NV;

W maju 2019 właściciel huty, spółka ArcelorMittal Poland, podjął decyzję o wygaszeniu wielkiego pieca i stalowni z powodu wysokich cen energii elektrycznej, praw do emisji dwutlenku węgla i światowego spowolnienia na rynku stali[5]. 25 lipca 2019 r. poinformowano o odłożeniu w czasie decyzji dotyczącej wygaszenia pieca[6].

Ostateczna decyzja zapadła 12 listopada 2019. Wielki piec wygaszono 23 listopada 2019. Prezes ArcelorMittal Polska Geert Verbeeck oznajmił, że jest to tymczasowe wstrzymanie pracy, nie podając przy tym daty ponownego uruchomienia

W 1992 przedsiębiorstwo zostało przejęte przez koncern Lucchini, a w 2005 przez koncern Arcelor. Przedsiębiorstwo działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jest podmiotem zależnym kontrolowanym przez ArcelorMittal Lakshmi Mittala. Produkuje głównie stal szlachetną.

huta aluminium w Koninie Skawina , miedzi w Legnicy, czy cynku w Miasteczku Śląskim. Wszystkie, po przekształceniach własnościowych, działają do dziś.za wyjatkiem huty w Skawinie 
 .Tak sie robi interesy POLSKA za PRL zbudowała -W listopadzie 2020 r., po roku od zainicjowania, transakcja została zamknięta. Szwedzka firma metalurgiczna Gränges nabyła od firmy Boryszew 125 mln ze 190 mln akcji (65,79 proc. kapitału) spółki Impexmetal, która jest właścicielem Huty Aluminium Konin. Reszta należy do Impexmetalu (spółka ma swoje akcje).
RAFINERIE -W  Polsce funkcjonowało pięć rafinerii - w Niegłowicach koło Jasła, w Jedliczach koło Krosna, w Gliniku Mariampolskim koło Gorlic, w Trzebini i Czechowicach - Dziedzicach, to jednak nowoczesny przemysł petrochemiczny, na miarę rosnącego zapotrzebowania na paliwa, Powstaje - rafineria w Płocku, należąca dziś do największej firmy w tym kraju PKN Orlen. Później kolejny zakład postawiono w Gdańsku, który dziś jest sercem Grupy Lotos.
Grupa Azoty -Skarb Państwa (33%), Norica Holding, ING OFE, TFI PZU, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju  
Zakłady w Kędzierzynie, w Puławach, w Policach.  Tanowie Również PRL-u zbudowano zakłady sodowe w Janikowie, należące obecnie do kontrolowanego przez rodzinę Kulczyków koncernu Ciech.  W 2010 Zakłady Azotowe w Tarnowie nabyły 100% udziałów w Unylon Polymers GmbH w Guben/Niemcy – firmie będącej producentem poliamidów. Nowy podmiot wchodzący w skład Grupy Kapitałowej AZOTY Tarnów zmienił nazwę na ATT Polymers.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Azoty Dziada z baba nie do rozebrania tak rozkradli POLSKI PRZEMYSŁ kto zarobił jako osoby fizyczne  nigdy sie nie dowiemy ..
STOCZNIE  - Jest morze tylko Stoczni i statków brak    Duma Solidarności 
https://gazda110.blogspot.com/2018/06/jest-morze-tylko-stoczni-i-polskich.html



Ikona solidarności zwiedza stoc pani  Walentynowicz 


https://kwiatyogrodowe.blogspot.com/2018/06/stocznia-gdanska-w-poszukiwaniu-kwiatow.htm
Balcerowicz wzywa do wyprzedaży
Wyprzedaż za bezcen majątku narodowego była bardzo istotnym elementem programu Leszka Balcerowicza. Wicepremier – minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a potem Jana Krzysztofa Bieleckiego były premier j w Davos wydał opinię, że rak komunizmu zniszczył Polskę bardziej jak II wojna światowa i wraz z Jerzym Buzkiem – ochoczo wdrażali w Polsce pomysły amerykańskiego spekulanta George´a Sorosa i ekonomisty Jeffreya Sachsa oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego: połączenia finansowej terapii szokowej z wyprzedażą firm państwowych. Balcerowicz naciskał na szybką prywatyzację, osoby krytykujące wyprzedaż majątku, pokazujące oszustwa, patologie przy prywatyzacji nazywał demagogami, populistami, szkodnikami itp.
Pierwszy minister przekształceń własnościowych Waldemar Kuczyński (Unia Wolności) co prawda szybko odszedł, bo wraz z premierem Tadeuszem Mazowieckim (grudzień 1990), ale przygotował przedpole dla swojego następcy Janusza Lewandowskiego (KLD, potem UW, teraz PO) – ministra w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993). To Lewandowski stał się “znakiem firmowym” prywatyzacji, zarzucano mu potem wielokrotnie łamanie prawa przy przekształceniach własnościowych, zaniżanie wartości sprzedawanych zakładów. Do sądu trafiła sprawa prywatyzacji dwóch krakowskich spółek: Techmy i Krak Chemii, ale po wielu latach i kilku procesach obecnego euro deputowanego PO uniewinniono. Premier Jan K. Bielecki i inni politycy KLD nie kryli swojej dewizy, że “pierwszy milion trzeba ukraść”, uważali, iż to po prostu koszt transformacji. A hasło KLD z kampanii wyborczej w 1993 r. “Milion nowych miejsc pracy” przerobiono na “Milion nowych afer”.
.Przez 3 lata czytać kto wykupił nasze fabryki ..Lista Lewandowskiego
Minister przekrętów własnościowych Janusz Lewandowski
Dodam do tego
To tylko mała kropelka ..Samochodowy ,Włókienniczy,Radiowy,Farmaceutyczny ,Fabryki Domów ,Cukierniczy,,PGR ....
Aby uświadomić sobie skalę tej prywatyzacji, warto przytoczyć suche, ale jakże wymowne fakty. Oto lista przedsiębiorstw, które resort Lewandowskiego sprzedał obcemu kapitałowi:
– Beloit „Fampa” SA w Jeleniej Górze – 16 lutego 1991 r. – nabywca z USA;
– Philips Lighting Poland SA w Pile – 23 maja 1991 r. – nabywca z Holandii;
– Lever Polska SA w Bydgoszczy – 17 czerwca 1991 r. – nabywcy z Holandii i Wielkiej Brytanii;
– Koszalińskie Zakłady Piwowarskie „Brok” SA – 31 lipca 1991 r. – nabywca z Niemiec;
– „E. Wedel” SA w Warszawie – 22 sierpnia 1991 r. – nabywca z USA;
– „Polbaf” SA w Głownie k. Łowicza – 23 sierpnia 1991 r. – nabywca z USA;
– Benckiser SA w Nowym Dworze Mazowieckim – 31 października 1991 r. – nabywca z Niemiec;
– Henkel Polska SA w Raciborzu – 16 grudnia 1991 r. – nabywca z Niemiec;
– Fabryka Papieru „Malta” SA w Poznaniu – 31 lipca 1992 r. – nabywca z Niemiec;
– Zakłady Celulozowo-Papiernicze SA w Kwidzynie – 10 sierpnia 1992 r. – nabywca z USA;
– „Romeo” Sp. z o.o. w Zbąszynie – 27 sierpnia 1992 r. – nabywca z Niemiec;
– „Chifa” Sp. z o.o. w Nowym Tomyślu – 9 października 1992 r. – nabywca z Niemiec;
– „Telfa” SA w Bydgoszczy – 16 listopada 1992 r. – nabywca z USA;
– Bydgoskie Fabryki Mebli SA – 16 listopada 1992 r. – nabywca z Niemiec;
– Wydawnictwo Naukowe PWN Sp. z o.o. w Warszawie – 29 listopada 1992 r. – nabywca z Luksemburga;
– „Wizamet” SA w Łodzi – 8 grudnia 1992 r. – nabywca z USA;
– Zakłady Tłuszczowe „Olmex” w Katowicach Sp. z o.o. – 11 grudnia 1992 r. – nabywca z Holandii;
– AEF Mefta Mikołowska Fabryka Transformatorów Sp. z o.o. – 17 grudnia 1992 r. – nabywcy z Niemiec i Polski (Elektrim SA);
– Foster Wheeler Energy Fakon Sp. z o.o. w Sosnowcu – 21 stycznia 1993 r. – nabywca z Finlandii;
– Zakłady Wyrobów Sanitarnych „Koło” Sp. z o.o. w Kole – 22 stycznia 1993 r. – nabywca z Finlandii;
– „Pollena” Wrocław SA – 19 marca 1993 r. – nabywca z Wielkiej Brytanii;
– „Telkom – PZT” SA w Warszawie – 30 marca 1993 r. – nabywca z Hiszpanii;
– Alcatel „Teletra” SA w Poznaniu – 30 marca 1993 r. – nabywca z Hiszpanii;
– Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Olza” SA w Cieszynie – 31 marca 1993 r. – nabywca z USA;
– Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego w Opolu SA – 2 kwietnia 1993 r. – nabywca z Austrii;
– Huta Szkła Biaglass Sp. z o.o. w Białymstoku – 6 kwietnia 1993 r. – nabywcy z Niemiec, Włoch i Liechtensteinu;
– Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Bobo” SA w Piławie Górnej – 26 maja 1993 r. – nabywca z Niemiec;
– „Hydrotrest” SA w Krakowie – 8 czerwca 1993 r. – nabywca z USA;
– Crak – Koffe SA w Skawinie – 14 czerwca 1993 r. – nabywca z Niemiec;
– Przedsiębiorstwo Spedycji Międzynarodowej C. Hartwig Sp. z o.o. w Gdańsku – 21 czerwca 1993 r. – nabywcy z Niemiec i Polski (Ciech Sp. z o.o.);
– Szczeciński Przemysł Drzewny SA – 22 czerwca 1993 r. – nabywca z Holandii;
– „Polam – Suwałki” Sp. z o.o. – 28 czerwca 1993 r. – nabywca z Francji;
– Fabryka Wtryskarek „Ponar – Żywiec” SA – 29 czerwca 1993 r. – nabywcy z Hongkongu i Polski (BPH SA);
– Cementownia „Odra” SA w Opolu – 13 lipca 1993 r. – nabywca z Niemiec;
– „Energoaparatura” SA w Katowicach – 15 lipca 1993 r. – nabywca z USA;
– Cementownia „Strzelce Opolskie” SA – 22 lipca 1993 r. – nabywca z Belgii;
– Zakłady Cementowo-Wapiennicze „Górażdże” SA w Opolu – 22 lipca 1993 r. – nabywca z Belgii;
– Klose – Czerska Fabryka Mebli Sp. z o.o. – 10 sierpnia 1993 r. – nabywca z Niemiec;
– Huta Szkła „Jarosław” SA – 17 września 1993 r. – nabywca z USA;
– Zakłady Elektroniczne „Elwro” SA, ZWUT SA Warszawa – 23 września 1993 r. – nabywca z Niemiec;
– Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze SA – 7 października 1993 r. – nabywca ze Szwecji;
– Famot–Pleszew SA – 14 października 1993 r. – nabywca z Niemiec;
– Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil Sanok” SA – 14 października 1993 r. – nabywca z USA.

To tylko 3 lata gdzie jest kasa -te fabryki budowano z pieniedzy ROBOTNIKÓW
>





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polska w stanie POLITYCZNEJ wojny z ROSJA od Smoleńska -Jeden mały zakompleksiony człowiek rządzi 38 milionowym narodem

  Ten pan wcielił się w marszałka stoi przed porterem marszałka J ózefa Piłsudskiego.... https://gazda110.blogspot.com/2023/06/kiedy-polacy-...